Vzpřímené muškáty

Vzpřímené muškátyVzpřímené muškáty ( Pelargnoium zonale ) , označované také jako pelargonie páskaté, jsou ideální rostlinou jak pro začínající zahradníky, tak i pro profesionály. Tyto muškáty můžeme vysazovat na venkovní záhony do volné půdy, do truhlíků za okna, na balkony, do misek nebo různých jiných květinových nádob, je možné i jejich hydroponické pěstování. 
Zásadně je umisťujeme na slunné, nebo alespoň hodně světlé stanoviště, přechodné hlubší zastínění snášejí celkem dobře, ale v trvalejším stínu nepěkně vytahují a málo kvetou. Během vegetace rostliny pečlivě čistíme, odstraňujeme všechny žulté výhony a uschlé listy, a samozřejmě i odkvetlá květenství. Podle potřeby činíme i náležitá opatření proti chorobám a škůdcům, většinou však jimi hrnkové pelargonie netrpí.
Pelargonie páskaté přesazujeme každoročně, protože každá zdravě rostoucí a bohatě kvetoucí rostlina stačí během jednoho vegetačního období prokořenit a vyčerpat základní zásoby živin, i když provádíme pravidelné hnojení muškátů . Přesazujeme v předjaří, nejlépe v březnu. Subtrát používáme stejný jako pro pěstování jednoletých řízkovanců, nebo použijeme běžně prodávaný substrát pro balkonové rostliny. Květináče pro přesazování volíme mírně větší, než byly ty původní. V nadměrně velkých nádobách rostliny nestačí dobře prokořenit, a substrát pak zahnívá. Nikdy nezapomeneme na řádnou drenáž, která zabzpečí odtok veškeré přebytečné vody od kořenů muškátů. Jarní přesazování obyvkle spojíme i s tvarováním, a silnějším seříznutím rostliny. Výhoyn zkrátíme asi na 2/3 až polovinu, podle síly rostliny. Pokud muškáty neseřízeme, během několika sezon nepěkně vytáhnou. Po zakořenění můžeme začít s přiměřeným přihnojováním muškátů

Doporučujeme : Zahradnictví Polička