Pěstování muškátů

Převislé muškátyOba základní druhy muškátů - pelargonie peltatum ( převislé muškáty) i Pelargonie zonale ( vzpřímené ) mají velmi podobné nároky na světlo, teplo vláhu i substrát, ve kterém muškáty pěstujeme. Obecnou vlastností, kterou obě pelargonie disponují, je velmi dobré hospodaření s vodou. Vitální rostliny nejsou citlivé na nedostatek či nepravidelnost zálivky, převislé muškáty jsou naopak celkem citlivé na přemokření, a to zvláště při přezimování řízkovanců.

Pelargonie páskatá ( vzpřímený muškát) i převislé pelargonie - muškáty, jsou světlomilné, a teplomilné. Velmi dobře se jim daří v přímém oslunění, snáší ale i přechodné zastínění. Při delším zastínění se muškáty "vytahují", jsou zesláblé, nevzhledné, velmi málo kvetou a jsou náchylné k chorobám. Muškáty jsou sice teplomilné , ale velmi dobře snáší od podzimu do jara přezimování ve studených sklenících, světlých sklepech a  zimních zahradách. Ideální teplota je kolem 8 stupňů, při vyšší má pelargonie chuť růst, zbytečně se vytahuje a zeslabuje. V letních měsících pelargonie potřebuje pro svůj dobrý růst a bohaté květenství teplé a slunné stanoviště.

Ve své původní domovině jsou muškáty nuceny šetřit vláhou, a umí s ní dobře hospodařit. Stonky i listy jsou schopny udržet určitou zásobu vody, jsou tlusté až sukulentní. Muškáty tedy snáší i za plné vegetace přestávky v zálivce, a jako balkonové rostliny nejsou rozhodně tak choulostivé jako třeba surfinie, nebo petunie. Na trvale suchých stanovištích ovšem pelargonie nenarostou a nekvetou, jako v přiměřeně vlhkém substrátu. V příliš vlhkém prostředí naopak muškáty zahnívají, trpí chorobami a velmi špatně kvetou . Pelargonie tedy rozhodně snášejí lépe sucho nežli vlhko, se kterým si neporadí. Obdobně je to i s výživou - v přehnojené, příliš živné zemině rostliny velmi bujně rostou, zpravidla však hůře kvetou, řízky snadněji zahnívají a trpí chorobami. V příliš chudé zemině naopak muškáty zakrňují a špatně narůstají, i když relativně dobře kvetou. V současné době je však možné pořídit na našem trhu speciální pěstební substráty pro pelargonie a muškáty, který je svým podílem humusu i přidanými hnojivy ideální pro dosažení bohatého a dlouhého květenství na velkých a silných rostlinách.

 

Doporučujeme : Zahradnictví Polička