Muškáty v zimě
V našich klimatických podmínkách nemají muškáty a pelargonie nejmenší šanci přezimovat přímo venku. I malé a krátkodobé poškození mrazem vede obvykle k nenapravitelným důsledkům pro rostliny, které obvykle uhynou. Jak tedy na zazimování muškátů ?
Základem pro muškáty v zimě a jejich správně zazuimování je jejich umístění do bezmrazé místnosti, ideálně s dostatkem světla. Skleník, pokud není temperovaný, není vhodný pro přezimování muškátů. Někteří pěstitelé tvrdí, že je lépe rostliny vyjmout z květináče, a skladovat zabalené v novinách s trochou země, nám se ale tento postup, obvyklý třeba i jiřin, neosvědčil. Ideální je nechat pelargonie přímo v květináči, a přestěhovat je přímo i s ním, nebo s truhlíkem.Pokud máme převislé muškáty, zkrátíme jejich výhony asi na 15 cm, u vzpřímených muškátů nebo anglických pelargonií pouze odebereme zaschlé a žluté listy, samozřejmě odstraníme zaschlé květy.
Ideální teplota pro přezimování muškátů činí asi 10 stupňů, zálivku omezíme na minimum, zalíváme podle stavu substrátu zlehka 1-2 měsíčně , aby muškáty nenapadal hniloba. Na jaře, v průběhu února - března, zkontolujeme jejich stav, zakrátíme jejich výhony a přesadíme je do nového substrátu na pelargonie. Pro dosažení bohatého květenství paltí jedna zásada - nikdy nepěstujeme muškáty 2 roky ve stejném substrátu - to platí zvláště pro velkokvěté muškáty